Dolina Roztoki

Dolina ma długość ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km2. Jej krajobraz mocno różni się od widoków w Dolinie Pięciu Stawów. Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów oddziela próg Ściany Stawiarskiej. Wspólnie te dwie doliny są największym polskim odgałęzieniem Doliny Białki. Dolina Roztoki rozciąga się między dwoma wodospadami, należącymi do najpiękniejszych w Polsce. Są to Wodogrzmoty Mickiewicza a drugim jest Siklawa.

Przy szosie do Morskiego Oka widać najczęściej w Polsce oglądane Wodogrzmoty Mickiewicza. Co prawda Adam Mickiewicz nigdy nie pofatygował się w Tatry, ale w 1891r., rok po sprowadzeniu prochów poety na Wawel – Walny Zjazd Towarzystwa Tatrzańskiego podjął uchwałę o nazwaniu jego imieniem trzech kaskad, spadających z Doliny Roztoki do Doliny Białki. Górną część Doliny Roztoki zamyka Siklawa – najwyższy wodospad w Polsce. Duże wrażenie robi przede wszystkim masa wody: od 1000 do 2500 m3 na godzinę spada dwiema lub trzema strugami z wysokości 70 m (około 20 pięter). Skała stwarza złudzenie pionowej, jednak nachylenie progu Siklawy wynosi tylko 35°.

Do wysokości ok. 1370 m n.p.m. rośnie las świerkowy, który wyżej przechodzi w bór limbowy poprzetykany modrzewiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych w Tatrach naturalnych lasów, wiek wielu świerków przekracza 300 lat, a niektórych nawet 400 lat. Zbocza ciągnących się wzdłuż doliny grzbietów przecinają liczne żleby, z których wiosną schodzą lawiny aż do dna doliny. W żlebach i poniżej nich znajdują się osypiska piargów. Lasy poszarpane są pasami lawinisk i poprzecinane widocznymi urwiskami skalnymi. Latem zbocza gór zdobią gęste oploty kosodrzewiny, a zimą zamarznięte kaskady lodowych sopli o przeróżnych odcieniach bieli. Dno doliny pokrywa miejscami kosodrzewina poprzetykana jarzębiną i barwnymi plamami kwitnących roślin.

Na przełęczy, przy żlebie, zainstalowano urządzenie wyciągowe łączące ją z drogą w Dolinie Roztoki. Wyciąg ułatwia zaopatrzenie schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.